Dnešní datum: 28. 07. 2016 | Hlavní stránka | Zajímavá místa na Internetu

Vyhledávání

Menu

BIBLE v chytrém telefonu či komunikátoru - Apple iPhone, Android, Windows Phone, BlackBerry

Vydáno dne 10. 06. 2016 (52402 přečtení)

Poslední dobou dostávám množství dotazů, které se týkají možnosti mít biblický text vždy u sebe - nejlépe v mobilním telefonu a se snadnou možností vyhledávání v textu. Dávám nyní k dispozici moje zkušenosti z posledních let.

V současné době existuje několik programů, které umožňují mít Bibli stále při sobě. První důležitou informaci, kterou musíme zjistit, je druh použitého operačního systému v našem zařízení. Nejlevnější mobilní telefony obvykle nemají takový operační systém, který umožňuje instalovat programy ze strany uživatele, v lepším případě mají možnost využít prostředí JAVA.

V našich končinách se můžeme setkat se systémem iOS (Apple iPhone, iPad), Android (SAMSUNG, ...), Windows Phone (NOKIA Lumia) nebo se systémem BlackBerry.

Je třeba si uvědomit, že se bude jednat o potřebu získat vhodný program pro náš operační systém a dále požadovaný překlad Bible (nebo dokonce i originál textu). Obě části si musí "rozumět". Můžeme mít nahráno několik variant biblického textu a libovolně mezi nimi přepínat. Většina softwaru je k dispozici zdarma či za mírný poplatek. V každém případě platí, že za vývojem podobných projektů stojí obrovské množství práce a financování obvykle probíhá z dobrovolných příspěvků jednotlivých uživatelů. Uvedené programy umožňují také často pracovat s biblickými slovníky, encyklopedií apod.

Speciálně pro iOS (iPhone, iPad) existuje projekt PocketSword. Mezi dostupnými překlady Bible je v tomto programu i český ekumenický překlad, český studijní překlad (KMS) i Bible 21. Nejdříve program nainstalujeme do telefonu (přes iTunes). Po jeho spuštění je třeba kliknout na "More" a následně pomocí funkce "Downloads" stáhnout požadované biblické překlady. Je užitečné před vybíráním konkrétních textů Písma obnovit dostupné verze (ikonka vpravo nahoře).

Mezi vynikající programy pro iOS patří také Accordance, který umožňuje zvláště perfektní práci s originálními jazyky - včetně analýzy jednotlivých slov textu, použití překladových slovníků apod.

Pro telefony se systémem Android existuje speciální program MySword nebo And Bible, případně je možné vyzkoušet CadreBible.com (také pro iOS).

V telefonech se systémem iOS, Android, Windows Phone a BlackBerry je možné využít program YouVersion - česká Bible 21 nebo Bible.is (iOS, Android) - český ekumenický překlad. Vhodné je také zmínit systém pro iOS a Android - Logos, kde najdeme například kompletní český studijní překlad Bible od KMS včetně poznámkového aparátu.

V mobilních telefonech s podporou platformy JAVA (většina nejlevnějších telefonů bez operačního systému) se osvědčil program "Bible do mobilu", popř. "BiblePhone.net".

Přeji nám všem požehnané a osvěžující chvíle nad biblickým textem - v libovolné formě.


Autor: Josef Ptáček | Kategorie: SmartPhone | Vytisknout článek Vytisknout článekProfile for ptacek

TOPlist Chcete mně něco sdělit? Nebo se na něco zeptat? Můžete napsat na adresu ptacek@knez.cz.

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému zdarma napsaného v PHP.